(Ja jsem to sem musela dát když jsem se s tim tak hleda třeba to někdo využijete)
Feudální systém
Feudál je označení pro středověkého šlechtického vlastníka půdy. Půda ve středověku představovala úrodu a tudíž přežití a proto byli její vlastníci jakousi privilegovanou vrstvou. Půdu propůjčoval král a to většinou šlechticům a rytířům, kteří se vyznamenali v boji nebo jiným způsobem pomohli králi. Tato půda však nemusela být udělena dědičně a navíc se její vlastník stával královým leníkem. Musel z ní odvádět daně a poplatky. Ty mu platili poddaní na jeho panství.To tvořilo tzv.feudální systém typický pro celou středověkou Evropu :
Nejníže stáli poddaní, kteří odváděli daně šlechtě a církvi. Šlechta musela odvádět daně a poplatky králi.
Král byl nejvyšší mocí ve státě a nebyl již dále nikomu odpovědný a tím se uzavírá tzv. feudální pyramida :
-
Král
-
Šlechta
-
Poddaní
Tento systém přetrvával po celá staletí a mezi jeho prvky patřilo nevolnictví zrušeno až 1781 patentem Josefa II. a roboty, ta byla zrušena 1848. Tento systém byl označován jako brzda pokroku a jeho odstranění vedlo k průmyslové revoluci.
Raně středověká situace: Za Konstantina Velikého dochází k úplému připoutání kolónů k půdě, je omezena úloha otroků a všem takto „připoutaným“ je zakázáno se stěhovat. To je považováno za jeden z milníků vzniku středověké společnosti. Jde o nástup feudalismu (306 př. n. l.) Úpadek antických měst vedl k posílení role venkova. Germánské kmeny, které ovládly bývalé římské území na něm aplikují vlastní právní zvyklosti, zatímco pro původní obyvatelstvo platí římské právo. Souběh více právních systémů je pro feudalismus typický.
Některá privilegia za vrhochlného feudalismu
právo mílové – do města a v jeho okolí se nesmí vyskytovat řemeslník stejného oboru, který je již v daném městě
právo tržní – právo umožňující pořádat trhy, díky nimž města bohatnou („vycucnout obchodníka“)
právo stavby hradeb – převážně jen pro královská města
právo hrdelní – město smí mít kata, který je nejlépe placeným občanem středověkého města, avšak musí dodržovat přísný život
právo varné – právo umožňující vařit pivo